Portfolio architekta
Ačkoliv jsem nikdy nevystudoval architekturu, na práci v architektonickém ateliéru (postupně od nejjednodušších kresličských prací a zaměřování staveb) jsem se podílel od svých 15 let, takže mám za sebou již 14 let zkušeností. Následující stavby představují výběr ze staveb, na jejichž návrhu jsem se v nedávné době podílel. Vybrány byly pouze návrhy, u kterých jsem byl hlavním autorem. Vizualizace včetně videí jsou rovněž mé vlastní produkce. Ve své práci se snažím vycházet z místního kontextu, netvořit sebestřednou architekturu která ve snaze o vlastní výjimečnost popírá kontext, historické vrstvy a tradiční formy. U většiny staveb považuji za zásadní, že sama budova pouze dotváří celek, primární je pro mne tedy vztah návrhu k okolnímu prostoru a jeho schopnost nejen působit jako samostatné dílo ale především svým drobným dílem posunout a pozvednout urbanistický celek.
Na těchto stránkách prezentuji výběr pěti návrhů, které dobře reprezentují repertoár mé architektonické produkce. Od rodinných domů přes stavby občanské vybavenosti po urbanistické studie od novostaveb po rekonstrukce se ve svých návrzích snažím vytvářet architekturu, která vychází z lokálního kontextu a dotváří živý celek obcí bez toho, že by ztratila originalitu nebo soudobost.
Rodinný dům v Malhostovicích
Základní tvar domu složený ze dvou prolínajících se těles se sedlovou střechou vychází ze tří určujících vlivů:
1) Problematická uliční čára. Pozemek se nachází v zatáčce cesty a na sousední pozemek byl nevhodně umístěn typizovaný solitérní dům, který nerespektuje charakter sousední řadové zástavby ani nedrží přesně uliční čáru ale mírně "uhýbá" směrem dovnitř v opačném směru, než zahýbá cesta. Navržená stavba tedy musela reagovat na několik urbanistických problémů: ukončení stávající zahýbající uliční čáry, nastavení nové uliční čáry rovnoběžně s cestou za zatáčkou, umožnění vytvoření nové řadové zástavby na sousedních pozemcích, která lépe odpovídá místnímu charakteru. Dům proto využívá obě uliční čáry a "láme" je uprostřed.
2) Přeparcelování pozemků. Pozemky v dané lokalitě jsou však dlouhé pruhy (původně zemědělské půdy) nepříliš šťastně orientovány šikmo k ulici, často nejsou dostatečně široké na to, aby bylo možné je zastavět samostatně stojícími rodinnými domy. To vedlo k návrhu usilovat s majiteli sousedních pozemků o přeparcelaci, tak aby byly pozemky orientovány kolmo k cestě, což by umožnilo snazší zástavbu těchto pozemků, efektivnější využití jejich plochy a držení nastavené uliční čáry ideálně řadovou zástavbou. Snaha o řešení urbanistických problémů místa vedla k tomu dům navrhnout tak, aby se dal umístit na pozemek ve stávající podobě i po případné přeparcelaci, která by pozemek proměnila v do zahrady se rozšiřující lichoběžník, který by byl lépe využitelný. Aby bylo v obou případech možno na pozemek umístit stavbu odpovídající velikostí požadavkům klientů bylo potřeba zvolit tvar rozšiřující se směrem od cesty.
3) Požadavek klientů na velkoryse působící centrální atrium, do kterého směřuje vstup z ulice i výstup na zahradu a částečné oddělení části domu s obývacím pokojem s kuchyní od křídla s ložnicemi, aby například nebyl příliš rušen spánek dětí během večírků jejich rodičů. Dům se proto rozděluje na dvě částečně se prolínající tělesa, která jsou spojena proskleným atriem uprostřed.
Vestavba ruiny a vytvoření veřejného prostranství v Oboře
Návrh vychází z požadavku obce zkultivovat střed obce, ve kterém se nacházela rozpadající se stavba původní kovárny. Na části řešeného celku jsem navrhoval vsadit nový objekt s malou kavárnou a bytem do zbytků zachovalého historického převážně kamenného zdiva. Aby došlo ke zpřehlednění křižovatky návrh počítá s odstraněním rohu, který zabraňoval dostatečnému výhledu. Ve zbytku vytváří veřejné prostranství s možností posezení zelení a informační tabulí pro občany, projíždějící cyklisty a děti ze sousední školky.
Obecní dům v Malhostovicích
Projekt řeší využití stávajícího komplexu budov obecního úřadu, školky a knihovny, který spojuje historickou hlavní budovu s živelnými přístavbami jídelny, kotelny, kuchyně a garáže ze 70. let. Řeší neutěšený vizuální stav a zároveň její efektivnější využití, dosažení energetických úspor a vytvoření nového prostoru pro setkávání v obci.
Náměstíčko a soubor rodinných domů v Drásově
ideová urbanistická studie
Místo předměstského developmentu amerického stylu, se kterým počítá územní plán se ideová studie snaží v mezích existujících regulací vytvořit živý urbanistický celek. Aby nedošlo k vytvoření území závislého na automobilové dopravě bez perspektivy pohybu pěších a využití veřejného prostoru k pobytu jeho obyvatel jsou rodinné domy seskupeny kolem malého náměstí a do obvykle monofunkční oblasti pro bydlení jsou na náměstí včleněny prostory pro provozovny a pobytový veřejný prostor.